• baner

Znajdź właściwą niszczarkę – krok po kroku…

Wybór rodzaju niszczarki

Podczas wybierania odpowiedniego rodzaju niszczarki, należy wziąć pod uwagę jej zastosowanie, czyli jakiego rodzaju przedmioty chcemy nią niszczyć. Wśród niszczarek wyróżniamy:

• niszczarki do dokumentów (papieru),
• niszczarki do folii do rzutników,
• niszczarki do kart kredytowych,
• niszczarki do laminowanych dokumentów,
• niszczarki do płyt CD / DVD,
• niszczarki do spinaczy,
• niszczarki do zszywek,
• niszczarki do telefonów komórkowych i innych elektronicznych nośników danych.

Pojemność kosza niszczarki

W zależności od potrzeb firmy, najczęściej wybierana pojemność kosza niszczarki waha się od 30 do 50 litrów w przypadku małych i średnich firm oraz 70 litrów w górę dla dużych korporacji.

Stopień tajności niszczarki

Stopień tajności niszczarki jest zazwyczaj określany przy pomocy powierzchni lub szerokości ścinków uszkodzonych przedmiotów. Dla przykładu, w przypadku niszczarek do papieru, są zazwyczaj określane przez szerokość paska ścinka wyrażonego w mm, zaś w przypadku nośników CD/DVD bierze się pod uwagę powierzchnię odłamków. Im bardziej tajne dokumenty lub nośniki ulegają zniszczeniu, tym wyższy powinien być stopień tajności niszczarki.

Wydajność niszczarki

Wydajność niszczarki zazwyczaj odgrywa ogromne znaczenie w przypadku dużych korporacji, w których nikt nie ma czasu stać w kolejce do urządzenia – takie dokumenty muszą być niszczone bardzo szybko, niemalże natychmiastowo, aby ich użytkowanie nie wywierało wpływu na efektywność funkcjonowania dużych firm.

Poziom hałasu niszczarki

Wbrew pozorom, poziom hałasu generowanego przez niszczarkę, może mieć niekorzystny wpływ na warunki pracy firmy, dlatego też urządzenia generujące mniej hałasu sprawdzą się idealnie do firm, w których pracuje dużo osób na małej powierzchni oraz takich, gdzie bardzo ważny jest kontakt z klientem – nie powodują niepotrzebnego rozproszenia uwagi podczas pracy i nie zakłócają ważnych operacji czy transakcji.

Typ podajnika

Jest to również bardzo ważny element. Jeśli niszczarka jest rzadko używana, można wybrać model z podajnikiem ręcznym, zaś jeśli ma być eksploatowana dosyć często, warto zainwestować w podajnik automatyczny, gdyż pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu i nie wpłynie negatywnie na efektywność pracy użytkowników.

Ilość jednorazowo niszczonych kartek

W przypadku niszczarek do dokumentów, bardzo ważnym parametrem jest także ilość jednocześnie niszczonych kartek. W razie konieczności niszczenia dużej liczby dokumentów, możliwość niszczenia dużej ilości kartek idąca z precyzją cięcia może pozytywnie wpłynąć na wydajność średnich i dużych firm oraz mniejszych, w których konieczność korzystania z urządzenia niszczącego pojawia się dosyć często.

Dodatkowe opcje

W przypadku niszczarek, dodatkowe opcje idą zazwyczaj w parze z dużym udogodnieniem jej użytkowania. Wśród nich najczęściej spotykamy takie funkcje jak:

Niszczące bez zacięć – są to niszczarki do dokumentów pobierające jednorazowo taką samą ilość papieru, co zapobiega zacinaniu się urządzenia i pozwala na długotrwałe, bezawaryjne funkcjonowanie.

• Z automatycznym cofaniem papieru – są to niszczarki do dokumentu, które cofają zbyt gruby papier lub zbyt dużą jego ilość, co zapobiega zapychaniu podajnika.

Z autosmarowaniem – są to niszczarki, które przy większej eksploatacji automatycznie smarują głowice tnące, co zapobiega ich blokowaniu się i zacinaniu, a tym samym ułatwia długotrwałą pracę.

Pracujące w trybie ciągłym – są to niszczarki mogące pracować cały czas bez konieczności schładzania urządzenia, co zwłaszcza dużym firmom pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu.

Z automatycznym usuwaniem zacięć – są to niszczarki, które samoistnie usuwają skrawki papieru z głowicy tnącej w przypadku zacięć.

Z funkcją samooczyszczania – noże tnące takich niszczarek samoistnie usuwają luźne skrawki papieru, co zapobiega zacięciom urządzenia.

Supercicha niszczarka – są to urządzenia z funkcją bardzo cichej pracy, sprawdzające się zwłaszcza w dużych, dzielonych przestrzeniach biurowych.

Z inteligentną funkcją oszczędzania energii – są to niszczarki, które już po krótkim czasie bezczynności wyłączają się automatycznie, w celu zmniejszenia zużycia energii, co pozwala na zaoszczędzenie dodatkowych kosztów.

Z workami do recyclingu – są to wybrane modele niszczarek, do których dostępne są również papierowe lub foliowe worki na ścinki, dzięki którym opróżnianie kosza urządzenia jest znacznie szybsze, prostsze i pozwala na łatwiejszą segregację odpadów wtórnych.

Z czujnikiem wypełnienia pojemnika – są to urządzenia sygnalizujące, że pojemnik niszczarki jest już pełen, dzięki czemu nie ma potrzeby częstego zaglądania do kosza, czy ten nie jest wypełniony skrawkami.

Z czujnikiem dotyku – są w niego wyposażone bezpieczne niszczarki. Służy do zatrzymania pracy urządzenia w przypadku dotknięcia szczeliny na papier, dzięki czemu nie trzeba martwić się, że ktoś włoży w nią dłoń, a jak wiadomo – chociaż takie wypadki nie zdarzają się rzadko, ich skutki mogą być bardzo poważne.

Kółka w podstawie – w przypadku większych i cięższych niszczarek jest to dogodna opcja, która umożliwia łatwe przemieszczenie urządzenia w inne miejsce oraz ułatwia czyszczenie powierzchni znajdujących się pod nimi.